makler.infoblog.cz

Jaké informace potřebujete od realitního makléře při koupi nemovitosti?

Publikováno 29.06.2015 v 09:20 v kategorii RADY A TIPY, přečteno: 43x

Když chcete koupit dům či byt, nepotřebujete pouze informace o vyhlédnuté nemovitosti, ale také o situaci na realitním trhu, o celém procesu prodeje a jeho náležitostech. Co všechno od makléře musíte vyzvědět, aby koupě proběhla hladce?
Byt

Realitní makléř je profesionál, který se na realitním trhu dobře vyzná díky svým četným zkušenostem a sledování dění v oblasti realit. Dobrého makléře dělají zejména jeho zkušenosti.

Ty může prokázat např. předložením certifikátů o absolvovaných kurzech, členstvím v Asociaci realitních kanceláří, uskutečněnými prodeji apod. Samozřejmě za něj hovoří i reference realitní kanceláře, pro kterou pracuje. 

Solidní makléř vám v oblasti realit dokáže poradit, dát potřebné informace a pomoci najít vhodné řešení pro koupi, pronájem i prodej nemovitosti – bude vám zkrátka průvodcem na cestě k uskutečnění vašich cílů.

Co vám makléř nesmí zatajit?

Jestliže jste v pozici kupujícího, měl by vám realitní makléř poskytnout veškeré informace o vámi vybrané nemovitosti, jako je užitná plocha, rozměry místností, inženýrské sítě, dispozice a stav nemovitosti, náklady na energie, detaily o právním stavu nemovitosti a jejích případných dluzích. 

Nebojte se předem zeptat ani na to, jaká je situace na realitním trhu v lokalitě, kde hledáte bydlení – např. v oblasti reality Praha. Nejen, že si tím ověříte, že má makléř danou oblast zmapovanou, ale zároveň získáte cenné informace o vývoji na trhu, které vám mohou být k užitku při dalším hledání.

Makléř musí být dobrý koordinátor
Byt
Na to, jak důležité je být od makléře přesně a podrobně informován, ukazuje i právní kolečko kolem prodeje nemovitosti. Zajištění právních náležitostí je součástí služeb realitní kanceláře, ta za tímto účelem zaměstnává advokáty, finanční poradce a další profesionály. 

Makléř by vás měl předem zpravit o tom, co všechno vám realitka zajistí, jaké budou další kroky při přípravě dokumentů, jaké jsou náležitosti smluv, že máte nárok na zajištění úschovného advokátního účtu pro bezpečný převod peněz, převod práv na katastru nemovitostí atd.

Kvalitní koordinace celého procesu prodeje je nesmírně důležitá, aby byly dodržené termíny a veškeré náležitosti byly pohromadě. I tady se ukáže profesionalita realitního makléře, který musí zúčastněné (prodávající, kupující, advokáty, odhadce, finanční poradce, banky ad.) dobře informovat a řídit tak, aby byl celý proces prodeje v pořádku dokončen.

Radši byste bez realitky?

Jestliže se rozhodnete pro koupi či prodej bytu bez realitky, budete si muset všechny informace shánět sami, obstarat si právní služby pro vyhotovení smluv atd. 

Je to maraton plný nejistoty, jestli máte zajištěné vše, co zajištěno být musí, jedná-li s vámi druhá strana podle pravidel a spoustu času strávíte zařizováním a hlídáním záležitostí, které by za vás mohl udělat tým profesionálů.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?